Menu

Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły

młode ziemniaki

młode ziemniaki, kartofle, warzywa sezonowe

Ziemniaki dotarły do Polski za czasów Jana III Sobieskiego, który ofiarował je Marysieńce jako... ozdobę ogrodu. Był to prezent z okazji zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem. Dziś, mimo wielkiej popularności makaronów, ryżu i kasz, wielu osobom trudno wyobrazić sobie bez nich obiad. Co ciekawe, równocześnie nie mają najlepszej opinii, gdyż uważane są za przyczynę tycia. Tu jednak należy się małe sprostowanie, otóż stają się tuczące dopiero poprzez dodatek tłuszczu z mięs i sosów, gdyż w samych 100 g ziemniaków ugotowanych w wodzie jest jedynie 75 kcal.

Co więcej, są źródłem witaminy C, której najwięcej jest właśnie w młodych kartoflach. Zawierają też: trochę witamin H, K, B1, B2, B6 i PP, pierwiastki mineralne - głównie potas i fosfor, a w śladowych ilościach też magnez, wapń, żelazo, mangan, sód, fluor, jod i siarkę. Większość witamin zawartych w ziemniakach jest rozpuszczalna w wodzie. Warto gotować lub piec je skórką, gdyż straty składników odżywczych ziemniaków gotowanych w łupinach wynoszą do 20%, a obranych do 54%. Poza tym ziemniaki są lekkostrawne, a zawarte w nich związki są łatwo przyswajalne.

Polecam też wywiad z profesorem Adamem Drewnowskim "Ziemniaki z cukrem, czyli jak jeść, żeby przeżyć", dotyczącym ziemniaków i problemów z otyłością.

Dlaczego zachęcam do ich jedzenia? Nie tylko ze względu na to, co napisałam powyżej. Wydaje mi się, że są trochę niedoceniane, wykorzystywane głównie jako dodatek obiadowy. A tak naprawdę możliwości użycia ziemniaków jest dużo, dużo więcej. Nie chcę ograniczać Waszej wyobraźni, ale nadal rzucam wam wyzwanie daniem na słodko (w ubiegłym roku jedno przygotowała Bobsi!). Zapraszam, więc do udziału w akcji kulinarnej "To my! Młode kartofelki".

Zapraszam do trzeciej edycji zabawy kulinarnej. Podsumowanie ubiegłorocznych akcji znajdziecie poniżej:
2014
2015


termin: 01-31 lipca 2016

Proste zasady:
Wpisy można publikować na Durszlaku i Mikserze, jak również zgłaszać bezpośrednio mailem - janiolka[at]gazeta.pl

Ziemniaki muszą być głównym składnikiem potrawy, a nie tylko dodatkiem.

Najwięcej minerałów i witamin kryje się tuż pod skórką. Dlatego ziemniaki w przepisach nie powinny być obierane ( dopuszczam odstępstwa), a jedynie wyszorowane lub oskrobane.

Najlepiej by przepis miał charakter sezonowy, czyli zawierał składniki, które w tej chwili są łatwodostępne.

- Tytułem wpisu nie mogą być cyferki i motywy graficzne.
- Można dodać dowolną ilość wpisów.
- Nie można dodawać wpisów napisanych przed rozpoczęciem akcji.
- Wpis musi zawierać zdjęcie potrawy.
- Niezbędny jest banerek we wpisie, co ewidentnie oznacza, że nie w bocznej szpalcie bloga (przepraszam, ale co roku zdarza się ktoś, kto ma problem ze zrozumieniem tego).

Kod należy skopiować i wstawić na swoją stronę.
To my! Młode kartofelki 2016
To my! Młode kartofelki 2016

© Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci