Menu

Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły

czereśnie marynowane w zalewie z kwaskiem cytrynowym

janiolka

Co roku staram się znaleźć zupełnie nowe przepisy na przetwory nie tak oczywiste i wszędzie spotykane. Więc tym razem wzięłam na warsztat czereśnie. Stało się tak dzięki koleżance z pracy, która pochwaliła się, że jej mama testuje dwa przepisy na czereśnie marynowane, z czego jeden z zastosowaniem kwasku cytrynowego. Wykorzystanie kwasku, jako środka konserwującego, interesuje i mnie, bo tata w zasadzie nic z octem nie je, a ja umiarkowanie używam go jedynie do doprawiania sosów.

Do czego będą nam takie czereśnie pasować? Ano do pieczonych mięs i pasztetów. Ważne, żeby wybierać do marynowania dojrzałe, ale twarde owoce, żeby zachowały swój kształt w słoiczkach po pasteryzowaniu. 

przetwory, owoce, wytrawne, do mięs,na zimę,

czereśnie marynowane - składniki:

na 6 słoiczków ok. 300 ml 

 • 1 kg czereśni,
 • 400 g cukru,
 • 400 ml wody,
 • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego,
 • po pół łyżeczki: gorczycy, ziela angielskiego, goździków

marynowane czereśnie - przepis

W gorącej wodzie rozpuść cukier, dodaj kwasek cytrynowy. Umyj czereśnie i skróć im o połowę ogonki. Do każdego słoiczka wsyp przyprawy i ściśle włóż czereśnie. Wlej zalewę, tak by przykrywała owoce. Zakręć słoiki i wstaw je do garnka, tak, by się nie stykały ze sobą. Wlej wodę do 3/4 wysokości słoików, zagotuj i od tego momentu gotuj na małym ogniu 10-20 minut - w zależności od wielkości słoika. Po zakończeniu gotowania wyjmij słoiki z wody, dokręć pokrywki i odstaw do ostygnięcia pod kocem lub grubszym ręcznikiem.

RÓBMY PRZETWORY! 5.

pszczoły i lipa >

< czereśnie marynowane w czerwonym winie

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Patrycja] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Uwielbiam czereśnie, a co dopiero w zalewie. To dopiero będzie pychota :)

 • Gość: [Martyna B.] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Pychota, biorę czereśnie i też zrobię

 • Gość 195.3.152.*

  A ja wolę zjeść czereśnie.

 • Gość: [Nemer] 185.20.173.*

  Przy takiej ilości użytego cukru to już żaden inny konserwant nie wydaje się być konieczny. Dla mnie, traktującego cukier jako truciznę i pożywkę dla nowotworów (Ottto Warburg) takie czereśnie nie zaistnieją. Dziękuję i odżałuję.

 • janiolka

  @Nemer, myślę, że konserwantem jest tu kwasek, a nie cukier... ale jak boli Cię jego obecność, to naprawdę są produkty, którym możesz go zastąpić bez podpierania się czyimś nazwiskiem.

© Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci