Menu

Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły

ogórki marynowane w occie balsamicznym

janiolka

ostatnio pisałam warsztatach organizowanych przez Ikea, i że mimo tematyki krążącej jedynie w okolicy kulinariów wyszłam z nich z przepisem na marynowane ogórki. W ten sposób serwowane ogórki tradycyjnie podawane są z ziemniakami w mundurkach, pieczoną makrelą i kleksem śmietany. Rolę makreli przejął kurczak i dał radę ;)

przepis, marynowanie, ikea, marynaty, kuchnia, skandynawska,

Do realizacji tego przepisu potrzebne są ogórki szklarniowe. Akurat dlatego są lepsze, że mają mniejsze pestki. Oprócz ogórków potrzebna jest obieraczka, bo potrzebujemy kroić w przezroczyste plasterki i dwa głębsze półmiski. Idealnie by były długości ogórków. Ja z lenistwa wykorzystałam okrągłe, ale lepsze byłyby prostokątne. Na jednym półmisku układamy ogórki z zalewamy marynatą, a drugi półmisek układamy na nich i jeszcze dociążamy czymś z wierzchu. Z powodu małej ilości miejsca w lodówce dociążałam tłuczkiem z moździerza. 

przepis, marynowanie, ikea, marynaty, kuchnia, skandynawska,

ogórki marynowane w occie balsamicznym

 • 2 średnie ogórki szklarniowe,
 • 3 łyżki octu balsamicznego,
 • 3 łyżki brązowego cukru,
 • obieraczka,
 • durszlak,
 • 2 prostokątne półmiski

Umyte ogórki pozostawiamy nieobrane i obieraczką ścinamy jak najdłuższe paski. Odkładamy je na durszlak i gdy będziemy mieć je już w całości pocięte, porządnie odciskamy. Następnie układamy je na półmisku. Jeśli półmisek jest nieduży, to można układać je warstwami, pamiętając by każdą warstwę posypać cukrem i skropić octem. Można też cukier wymieszać z octem i skrapiać taką pastą. Na ogórkach układamy drugi półmisek, który obciążamy z wierzchu i odstawiamy na minimum godzinę do lodówki. Tak przygotowane ogórki podajemy do pieczonej ryby, ziemniaków w mundurkach i kwaśnej śmietany.

przepis, marynowanie, ikea, marynaty, kuchnia, skandynawska,

warsztaty w Ikea, ekhm... kulinarne >

< słodka fasolka szparagowa

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • tamizdro

  chyba czas spróbować

 • waldyss

  świetne są !

© Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci