Menu

Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły

schab z pończochy

janiolka

eksperyment zakończony 200% sukcesem. wykonanie go wymagało zaangażowania co prawda dwóch domów, bo w naszym jednak jest nie taka temperatura i wilgotność, w jakiej wędlina najlepiej by schła, w dodatku mamy członków stada, którzy z pewnością byliby zainteresowani zawartością pończochy, nawet gdyby wisiała przyczepiona do lampy na środku sufitu... także po raz pierwszy polecam przygotowanie czegokolwiek ze względu na miejsce zamieszkania - mianowicie suszenie wędlin specjalnie dla mieszkańców bloków.
zaczęłam od suszenia schabu, ale jak czytałam wśród wielbicieli domowych wędlin, były i suszone polędwiczki i karkówka.

wędliny dojrzewające, mięso suszone

schab suszony

 • 1,5 kg schabu,
 • 0,5 szkl. cukru,
 • 0,5 szkl. soli,
 • 1 łyżka majeranku,
 • 1 łyżeczka ostrej wędzonej papryki,
 • 2-3 ząbki czosnku,
 • 1 pończocha

osuszone mięso ułożyć w szklanym naczyniu (metalowe może zacząć rdzewieć). obsypać dokładnie cukrem. pozostawić tak je na 3-4 dni w lodówce. codziennie zlewać płyn, który w tym czasie puści mięso. po tym czasie mięso umyć, ponownie osuszyć i obsypać solą. pozostawić na 3-4 dni w lodówce w międzyczasie zlewając płyn. mięso umyć, osuszyć. czosnek zmiażdżyć i wymieszać z pozostałymi przyprawami. mieszanką natrzeć mięso i odstawić po raz trzeci na 3-4 dni do lodówki. następnie przełożyć do pończochy. z pończochą powiesić w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. po tygodniu mięso nadaje się już do jedzenia, ale można ten czas przedłużyć. należy je kroić w bardzo cienkie plasterki.

Domowy Wyrób

sos fistaszkowy >

< ciasto filo po raz pierwszy

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Dawid] *.free.aero2.net.pl

  Myślałem, że z tą pończochą to żart, jak w spisie składników zobaczyłem, że ona serio tam jest to myślałem jak w niej piec mięso i czy ma być z lycrą czy bez (:P), a tu do suszeeeenia jej potrzebowałaś :) Przyznam, że schab wygląda wyśmienicie. W sklepie za (na pewno jakościowo słabszy) zapłaciłbym sporo. :)

 • janiolka

  z lycrą bardziej by się ciągnęła w trakcie żucia ;)
  a na poważnie, to zastanawiałam się nad tym, czy obecność lycry ma jakikolwiek wpływ. wydaje mi się, że skoro materiał, z którego wykonana jest pończocha i tak jest sztuczny, to w gruncie rzeczy nie ma to większego znaczenia. w przypadku szerszych kawałków mięsa ładnie się jedynie dopasuje do zawartości.

© Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci